Pásztor Zoltán

Internet szörfölők figyelem itt vannak a tunivalók!Kódok,viccek vannak a pasztorzoltan.hupont.hu-n és hamarosan több

BMW 118d

 

Eszembe jutott egy 320i, amit 1995-ben két hétig hajtottam, és beletankoltam annyi benzint, ami nálam fél év alatt fogy el. Aztán bevillant egy átépített E12, amiről ha megkérdezem, mennyit eszik, mindig azt a választ kapom: "azt nem nézem, ennyire őrült azért nem vagyok."

Erre most Efficient lett a BMW. Ajjaj. Oké, az elmúlt tíz évben megtanultuk elhinni a bömösökről, hogy az alföldi városok tempójában tíz alatt is tudnak kajálni, pláne a dízelek. De például a Mercedes, az Audi és a Volvo hasonló típusai - hogy krumplit krumplival hasonlítsunk össze - általában fél-egy literrel kevesebbet kérnek.

Más formájú világítórészek a régivel megegyező burában az új 1-esen. A kipufogóból meg jön a zokszigén
Más formájú világítórészek a régivel megegyező burában az új 1-esen. A kipufogóból meg jön a zokszigén

De az európai autógyáraknak 2008-ra 140 g/km alá kell szorítaniuk a szén-dioxid-kibocsátást, máskülönben Földünk időjárása összeomlik. Akkor pedig aranyló búzamezők és a fenyőerdők hűs lombjainak látványa helyett az izzó lávaföldeken senyvedő kaktuszokat kell megszoknunk, és meg kell tanulnunk patkányhúsból készíteni a bécsi szeletet. Ez a 140 g/km átlagszám, amit az adott konszern által eladott összes autó emissziós átlagértékéből számítanak. Márpedig a nagy, nehéz és erős autó sok üzemanyagot fogyaszt, sok üzemanyagból pedig sok szén-dioxid lesz. Ennyire egyszerű.

Legkisebb, legszagtalanabb, <br />de a 118d is megfutja  200-at
Legkisebb, legszagtalanabb,
de a 118d is megfutja 200-at

Az Audinak, azaz az őt birtokló konszernnek, a Volkswagennek, a Mercedesnek és a még Ford-uralom alatt lévő Volvónak azonban mindnek van nagy tömegben eladott, szerény fogyasztású, kicsi autója, ezekből meg jól kijön majd a kis CO2. A BMW azonban céges körön belül legfeljebb a Miniig tudja leereszteni a mérőónt, márpedig a dízelverziót leszámítva az sem éppen egy éhezőművész.

A Mercedesnek azért jó a Smart, mert sok eladott kis töpszli után cserében gyárthat egy zsíros szénhidrogénfelhőt eregető GL osztályt. Az Audinak egy tucatnyi Seat Ibiza-vevő lehetőséget ad egy mamutétvágyú Q7 eladására. A Volvo pedig minden kisebb Ford Fiesta-szállítmány után felhatalmazást kap arra, hogy továbbvigye az XC90-et. A BMW-nek viszont nincs ilyen párosa. Ezért Münchenben a kör négyszögesítésével oldják meg a dolgot. Ha nincs kicsi autó, a meglévőknek kell levinni a kibocsátását.

Régebben nagyon Moszkvicsnak láttam. Fene tudja, talán az új orr, vagy a három ajtó miatt, de már kívülről is tetszik
Régebben nagyon Moszkvicsnak láttam. Fene tudja, talán az új orr, vagy a három ajtó miatt, de már kívülről is tetszik

Képzelem, amikor az igazgatótanácsi ülésen felszólalt a projektmenedzser: "Izé, kollégák, most hagyjuk ezt a gottverdammte lóerő- és kanyarsebesség-hajhászást, mert aláírtuk ugye azt a sájsze nyilatkozatot, és most valamit blitzig csinálnunk kell. Például nem elég a marketing, sok-sok tényleg kicsit fogyasztó autót eladnunk. És jobb lesz, ha a kipufogójukon a Fekete-erdő ózonja árad." Erre az összegyűltek letódultak a sarki sörözőbe, és még utoljára rendeltek egy adag schweinshaxe mit dunkles doppelbock-ot. Mielőtt a zsírt, a koleszterint és az alkoholt is száműznék Bajorországból. A luxusautó-gyártók számára szomorú a jövő.

Nincs keret az ajtókon, mint anno a 02-es szérián. Elegáns
Nincs keret az ajtókon, mint anno a 02-es szérián. Elegáns

A nagy szén-dioxid elleni harcban a BMW most létrehozta az új Efficient Dynamics szériát. Ilyen nevű modellek a legkisebbtől a legnagyobb típusokig, dízelben és benzinesben egyaránt léteznek. Erősebbek, kevesebbet fogyasztanak és tisztábbat szellentenek a korábbi hasonlóknál. Megszületett a zsírban tocsogó, ugyanakkor kalóriahiányos és szuperegészséges autóipari Big Mac. Drukkoljunk a projektnek. Hátha ezzel elodázzuk egy kicsit a Combino-hangon surrogó villanyautók eljövetelét.

Ez a részelet minden autón szerethető, Seaton, VW, de a BMW-n is. Kilincs az emblémában
Ez a részelet minden autón szerethető, Seaton, VW, de a BMW-n is. Kilincs az emblémában
Itt a csodamotor. Változó geometriás turbó, harmadik generációs közös nyomócső, elektromos vízszivattyú, szervoszivattyú
Itt a csodamotor. Változó geometriás turbó, harmadik generációs közös nyomócső, elektromos vízszivattyú, szervoszivattyú

Szóval az idei nyári BMW-tesztautóink sorában ez itten az első Efficient Dynamics recept szerint készített, mellesleg meg kicsit átfazonírozott (nagyobb maszk, más kötény, terpesztős hátsó ütköző) 118d. A korábbi 130-ához képest ez 118d már 143 lóerős, állítólag csak 4,7-et fogyaszt átlagban, az emissziója pedig (legalábbis olyankor, amikor 4,7-et fogyaszt) csupán 123 g/km. Ezt az autót teszi a BMW a CO2-libikóka 750i-vel átellenes ülésébe. Ehhez azonban nagyon sokat el kell belőle adni - talán érdemes lenne a 7-es, 5-ös, X5-ös és X3-as vevők nagyobbik felét fejbe lőni, akkor talán elérhető lenne a kitűzött cél.

Ha ez a piktogram kigyullad, akkor nem azért állt meg a motor, <br />mert bedöglött, hanem az Efficient Dynamics teszi a dolgát
Ha ez a piktogram kigyullad, akkor nem azért állt meg a motor,
mert bedöglött, hanem az Efficient Dynamics teszi a dolgát

Efisönt dájnemix ide vagy oda, nekem azért átlagban 6,3 literen ragadt a bórdkompjúter. Még akkor is csak 5,1-re sikerült legyilkolnom a fogyasztást, amikor a nyomtatott Totalcar magazin (keressék a boltokban, nagyon jó, olyan mint az internetes, csak szép cikkek vannak benne) második számának a reprómunkáiról hajtottam haza. Budakalászról Zuglóba mentem mint a tetű, mert álmos voltam, hajnali négy volt, emiatt egyszer sem kellett megállnom. És nulláztam a számítógépet elinduláskor.

Szóval a realitás inkább a 6-6,7 liter, hiszen aki BMW-t vesz, az nyilván nem pont úgy vezet, ahogy a szabványos EU-ciklus szerint mérik a fogyasztást. És ahhoz képest, hogy ez a 118d milyen eszméletlenül könnyedén, simán lépeget, minden tized liter, amivel a hetes átlag alá sikerül vele lemenni, alapvetően ajándék.

Sajnos minden ilyen intenzív takarékoskodásnak van árnyoldala, legfeljebb akkor nincs, ha a Toyota készíti az autót és Priusnak hívják. A BMW 118d-nél ez a "Stop & Go" automatika, amivel sok autógyártó kísérletezett a kilencvenes években. Aztán azokat a tervezőket jól kirúgták. Mert mi történik? Lámpához érsz, felengeded a kuplungot, erre leáll a motor (ez a funkció kikapcsolható, de akkor oda a kis CO2). Hosszú évek megbízható autókkal szerzett tapasztalata után bárkinek idegen ez a jelenség. Aki meg sokat közlekedett ócska romokkal életében, annak minden leállásnál jeges kéz markol a szívébe: vajon beindul-e újra? Tehát a megszokás periódusa alatt bárkiben könnyen kialakul a gyűlölet.

Távoli és kicsi, semmire se jó rekesz. De csillapítottan nyílik
Távoli és kicsi, semmire se jó rekesz. De csillapítottan nyílik

De a BMW 118d Efficient Dynamics úgy működik, hogy a kuplung enyhe benyomására máris újraindítja a motort, és ha nem kapkodsz valami eszeveszetten, akkor mire felengeded, már húz is. De még így is nagyon furcsa. Aztán vannak még olyan trükkjei, hogy a klímakompresszort is lekapcsolja, ha elég hideg van odabent, meg a generátor is akkor tölt igazán erősen, amikor motorfékkel lassítjuk az autót, és az akkuból hiányzik néhány coulombnyi töltés.

És a vízpumpa is csak akkor keringet, ha tényleg melege van a motornak, az elektromos kormányszervo pedig nem dolgozik, ha egyenesben áll a volán. Aztán még: a mechanikus váltós 118d-k műszerfalán van felkapcsolásjelző piktogram, igaz, ez annyira jelentéktelen, hogy én észre sem vettem a tesztelés alatt. Csak a sajtóanyag olvasása közben tudtam meg, hogy ott volt. Állítólag.

A rugózás az olyan margináliska, cserében viszont az úttartás olyan, mint emmi másé ebben a méreetben
A rugózás az olyan margináliska, cserében viszont az úttartás olyan, mint emmi másé ebben a méreetben

Ez a 118d egyébként a buta verzió: ugyanúgy kétliteres, mint a 120d, csak ebben nem piezós, ha nem elektromágneses szelepes a befecskendező-rendszer, és kisebb nyomáson is működik. A motor ezért nem 177, csak 143 lóerős.

Itt minden a helyén van. A kormánynak elektromos a szervója, de csak araszolásnál szintetikus
Itt minden a helyén van. A kormánynak elektromos a szervója, de csak araszolásnál szintetikus

Higgyék el, ekkora autóban ez a teljesítmény is korrekt. A családi Focus felől közelítve a 118d jól megy, egy 650Ci felől nézve csak olyan fürgécske. Nem mikrohullámú internetvonal, de azért minimum egy jó ADSL csomag. Turbólyukról még lehet beszélni, de felesleges, a motor hangja pedig annyira puha, hogy már most borítékolom: biztosan sok 118d-be tankolnak még tévedésből benzint.

A néha ki-kikapcsolódó, elektromos szervo ellenére a kormányzás egészen kiváló, a volán csak egészen lassú haladásnál szintetikus, utána informatív és direkt. Az 1-es sorozat futóművéről mások már elzengték az ódáikat, nem akarom elvenni előlük a dicsőséget. Jellemzéséül legyen elég annyi, hogy a menetstabilizálónak még akkor sem igen akadt dolga, amikor esőben, a 7,2 literes fogyasztási átlagot hajszolva nyomtam az autót.

Két gyerek azért elfér hátul, de érdemes óvatosan hátrahajtani a támlát. Norbi fiamnak majdnem a lábujjába került a művelet
Két gyerek azért elfér hátul, de érdemes óvatosan hátrahajtani a támlát. Norbi fiamnak majdnem a lábujjába került a művelet

Még valami: ez egy új 1-es karosszéria, háromajtós eddig nem volt. Lényegében csak stilisztikai fogás: itt hosszabbak az első ajtók, az ablakoknak nincs kerete, ám a háromajtós hossza, magassága, szélessége ugyanaz, mint az ötösé. Ettől persze a hátsó ülések ugyanolyan szűkek (szegény gyerekülésben ülő Norbi fiam nagylábujját kis híján ki is törtem, amikor hátrahajtottam a támlát), meg elöl is elég passzentos a tér, de a 118d egyedien BMW-s mozgása, rugózása, reakciói kárpótolnak a hangár-fíling hiányáért. A kis dízelek körén belül nehezebb ennél messzebb kerülni a Citroen Berlingo rémétől, mint egy 118d-vel.

Kötelező hat gang, mint minden takarékos dízelnél. <br />3000-es fordulatnál 190-et megy a hosszúban
Kötelező hat gang, mint minden takarékos dízelnél.
3000-es fordulatnál 190-et megy a hosszúban

A váltó is jó - igaz, hogy a régi 1802-eshez, E21-eshez képest nagyon műanyagos az érzete, de azért még mindig van stílusa. Ott kattan, úgy cuppan, ahogy még éppen jólesik, igaz, a kapcsolókörmök egymásba kapaszkodását már nehezen tudjuk elképzelni a rudazat túlsó végén. A kemény, poliposan kapaszkodó útfekvés pedig viszonylag jól feledteti a Moszkvics 408 kombiéra hajazó kinézetet.

A BMW X3-AS NYERT A SZAVAZÁSON!

Habár - minél többet nézem, annál jobban tetszik az 1-es. Még a helyszűkével is kibékülnék, a 6,5 milliós ár egy dízel BMW-nél elmegy, a motor pedig - Efficient Dynamics ide vagy oda - egészen kiváló. Csak az az állandó leállás ne lenne a piros lámpáknál. Attól falnak megyek. Mellesleg pedig nyolc és félszer sikerült itt leírnom azt, hogy "Efficient Dynamics". No még: Efficient Dynamics, Effic Dyna - tessék, tízszer. Marketingből jeles?

Van csomagtartó, egészen használható
Van csomagtartó, egészen használható
 

BMW 1-es

 

Ahhoz az irányzathoz tartozom, amelyik némi fejcsóválással veszi tudomásul Chris Bangle munkásságának eredményeit a polgári BMW-ken: az Ötös és a Hetes nekem túl harsány. Az Egyes (Karotta szerint Bébibömbi) viszont csudaszép, a temérdek lágy ív nagyon jól áll az ötajtós karosszériának. Az autó nem fotogén, három dimenzióban sokkal-sokkal jobban néz ki, mint a fényképeken. Az összevissza domborított lemezeken játszadozó fények miatt úgy tűnik, mintha élne, lélegezne az új modell - és megvan, már tudom: utoljára az Alfa 147-esnél éreztem ugyanezt.


A képeken vaskosnak, tömzsinek tűnő test a valóságban kimondottan sportosnak hat. 4227 mm-es hosszával, 1751 mm-es szélességével és 1,43 méteres magasságával széles és lapos, rövid első túlnyúlásával, nagy tengelytávjával és manapság szokatlan módon az elsőnél szélesebb hátsó nyomtávjával (elöl 1484, hátul 1497 mm) némi túlzással pályaversenyautósan terpeszkedik az Egyes. A vadiúj dizájn gondosan megtartotta, bár kicsit átrajzolta azokat a stílusjegyeket, amiket minden BMW-nek hordoznia kell. Megvan a dupla vese a hűtőmaszkon, csak Mr. Bangle kihúzta kicsit a felső sarkát. Így jobban passzol a hagyományos dupla körfényszóróhoz - amit szintén cicaszemesített a tervező.


A "furcsa, furcsa, de egyértelműen BMW"-érzés az autóba ülve is megmarad. A kormány háromküllős, ahogy a sportos BMW-ken illik, de valahogy pufókabb a szokásosnál. A középkonzol itt is a vezető felé fordul, de már nem folyik le egészen a kardánalagútig. Maradt még egy-két béemvés gomb középen mutatóba, de a legtöbb már felszívódott, és áttelepedett az I-Drive-ba. Megvan a kis pluszműszer a fordulatszámmérő számlapján, de már nem a pillanatnyi fogyasztást méri, hanem az üzemanyagszintet - és eltűntek a kiegészítő motorellenőrző műszerek. Van hangsúlyos díszbetét a műszerfalon, de az alumíniumcsík az utasülés elől indiszkréten áttolakszik a vezető intim zónájába.


A sajtóanyagot áttanulmányozva egyik ámulatból a másikba estem: az Egyes sok mindent tud, amit nem várna az ember egy alsó-középkategóriás ötajtóstól, még ha egy prémiummárka kompakt autója is az. Az elektronika mindent át- meg átsző, a parádé már a beszállásnál elkezdődik. A Toyota és a Renault kulcsnélküli megoldásához hasonló indítórendszer működik az Egyes sorozatban. Az autó felismeri, melyik kulccsal nyitották ki, és előhívja a kulcshoz tartozó ember kénye-kedve szerinti beállításokat, az aktuális sofőrre szabva az üléseket, a tükröket, a klímát, a hifit.

Olvasmányos reklám
"Egy ötajtós kompakt funkcionalitása először egyesülhet a vezetés azon élményével, amelyet ösztönösen csak egy BMW-vel párosítunk."

Egészen rendkívüli dolog történt velem: érdeklődéssel olvastam végig egy gyári sajtóanyagot. A negyvennyolc oldalas leírás minden egyes lapján érződik: ezt a dokumentumot az új modell iránti szeretettel és a BMW iránti elhivatottsággal írták.

A kereskedő és a vásárló bármikor online-felvilágosításhoz juthat a megrendelés pillanatnyi fázisáról, így a várakozás ideje a BMW 1-esre még kellemesebbé tehető (kiemelés tőlem)

A szerzők valószínűleg eleve olyan vonzalmat éreznek munkájuk tárgya iránt, amilyet manapság csak nagyon kevés autómárka képes kiváltani emberekből. A BMW-ért még mindig lehet rajongani - és az új Egyes is ízig-vérig BMW.

Az extrafelszerelések, a színek és kárpitok, valamint a belső felszereltségi csomagok a szokásosnál jóval nagyobb választéka lehetővé teszi a vásárlók számára, hogy BMW 1-esüket egészen egyedi elképzeléseik szerint állítsák össze... Az, hogy egy éven belül két teljesen egyforma BMW 1-es hagyja el a gyárat, szinte sohasem fordulhat elő.


A kulcsmentes kulcs a BMW hagyományos karbantartási rendszerét is megreformálta. A bajorok autóinál 1982 óta nincs szabott szervizciklus, hanem az autó számítógépe kalkulálja ki a vezetési stílus és a futott kilométerek alapján, mikor esedékes a karbantartás. Ez most is így van, de a munkafelvétel jelentősen leegyszerűsödött. A szerviz a kulcsban tárolt állapotjelző paraméterek kiolvasásával pillanatok alatt tudja, mennyi időre és milyen anyagokra van szükség ahhoz, hogy a kisbömbi mielőbb újra üvölthessen az utakon. Elnézést.

A jelen nívópálcája
A jelen nívópálcája

Az elektronika odafigyel valamennyi kopó-fogyó anyag állapotjára. Például, ahogy a sajtóanyag mondja: "Az olajszint ellenőrzése gombnyomásra történik, lekérdezésére pedig menet közben is lehetőség nyílik. Az olajszint-ellenőrzést követően fázó és elpiszkolódott kéz így immár a múlté." Hát nem gyönyörű? Az I-Drive központi kijelzőjén unalmában egy dugóban a BMW-felhasználó is bármikor megtekintheti a gyújtógyertyák, a fékbetétek állapotát, de ha baj van, az autó úgyis szól.

Opcióként számtalan miegymás kérhető, a hangvezérelt navigációtól és bluetoothos telefontól a grafikus kijelzésű parkolóradarig. Hogy kérjük-e új Egyesünkbe őket, a BMW alaposan átgondolt gyártásszervezésének köszönhetően akár nyolc nappal a megrendelt autó legyártása előtt is eldönthetjük. És mégsem ez a sok szemfényvesztés az, amitől a BMW 1 jó autó lesz.


Hanem a BMW szlogenjének, a vezetés élményének gyakorlati megvalósítása. A legkisebb BMW tud valamit, ami valóban egyedülálló a kategóriában: hátsókerék-hajtású. Ez, és kifinomult futóműve az, ami elsősorban meghatározza viselkedését és jellemét. Hátul ötlengőkaros felfüggesztést találunk, a kifinomult megoldással hosszú rugóutak mellett is biztosítható a stabilitás. Elöl könnyűfém ötvözetekből készült, stabilizátorral kiegészített két alsókaros, rugóstagos a felfüggesztés.


A BMW szerint botorság a hajtott kerekeket kormányozni - biztosan emlékeznek még az egykerekű biciklis, jobban mondva monociklis reklámokra. Ha anyukámra vagy kedvesemre gondolok, ahogy befordulnának egy jó kis havas reggelen egy Zsigulival az utcánkba, ezzel azért nem tudok jó szívvel egyetérteni. Azt ellenben aláírom, hogy igazán sportos viselkedést és valóban intim irányítást fronthajtással nem lehet elérni.


A kis BMW hátsó kerekeire egyelőre négy motorból érkezhet az erő. Az 1596 köbcentis, 115 lóerős 116i-hez öt sebesség jár, a többi motor hatfokozatú váltót kapott. Kicsit sajnálom, hogy a 120i kétliteres, VALVETRONIC elektronikus szelepvezérléses benzinmotorja már nem hat-, csak négyhengeres, de a 150 lóerő talán meg tudna vigasztalni. 122 és 163 lóerős teljesítményfokozatokban egy 1995 köbcentis, négyhengeres dízel választható még az Egyeshez.


Az újságírók két motorváltozatot próbálhattak ki az Árpád hídtól a berceli kastélyig és vissza. Jó sok 120d és mutatóban néhány 116i várta, hogy kiállhassa a nyúzópróbát. Valahogy úgy hozta a sors, hogy én minduntalan a 163 lóerős, 120d típusjelzéssel ellátott autóba keveredtem a nyilván szintén nem lebecsülendő és érdekes 116i helyett. Ilyen az élet.


Nincs helye kertelésnek, nyíltan ki kell mondanom: remekül megy a kis bömbölő. Csúnya dolog, de nem tudtam megállni, hogy ki ne próbáljam, mit tud. Illetve csak szerettem volna kipróbálni, néhány tétova csúsztatásnál és némi helytelen gyorshajtásnál tovább nem merészkedtem. A 120d motorja túl erősnek, a váltó túl hosszúnak, a futómű túl stabilnak bizonyult ahhoz, hogy közúton, forgalomban ki mertem volna zökkenteni nyugalmából az autót.


Elővigyázatosan kikapcsoltam a DSC-t, magamra szorítottam a sportülés villanymotorral állítható oldaltámaszait és hajrá. Minden kanyarba túlzott sebességgel estem be, mindenhol rántottam egyet a kormányon, de a kis szemét mindig befordult. Azt gondoltam, a 340 Nm és az 1415 kilós saját tömeg bőven elegendő lesz ahhoz, hogy az Egyes bármikor eldobja a farát, de nem, a futómű derekasan helytállt. Egyszer-egyszer jelezte csak finoman az autó, hogy na, itt esetleg kitörnék, de gázelvétellel és rákormányzással nagyon pontosan íven maradt a gép. Egyedül a defekt járhatna túl a futómű eszén, de a BMW ravaszul defekttűrő gumikat szerel az Egyesekre.

BMW 116I

 

 

A BMW-nél nem mérik olcsón a presztízst, az 1-es sorozat vételára potom 5 380 000 forintnál kezdődik, s némi extrafelszereléssel lazán hétmilliós magasságokba tornázható. Mégis, mit nyújt a hasonló kivitelű (öt ajtó, 1,6-os motor) Mazda3-asnál vagy VW Golfnál több mint félmillió forinttal drágább, de még a Mercedes-Benz A170-est (116 LE) is egy százassal megfejelő bajor járgány?

Extravagancia

Mindenekelőtt egyediséget és újdonságot! Az alsó-középkategóriában kevés típust áldott meg a sors olyan merész, provokatív formával, mint amilyet a “rettegett” Chris Bangle-nek köszönhet az 1-es. (Valószínűleg a sokkoló 7-es cirkáló után csak kényszerzubbonyban engedték rajzolni az amerikai mestert, hiszen legutóbbi munkái valamivel visszafogottabbra sikerültek.) A design mellett ugyancsak extravagánsak a kocsi arányai: hosszúra nyújtott motorháztető, hirtelen lezárt tetővonal, ultrarövid túlnyúlások és lendületesen emelkedő öv- és karaktervonalak hangsúlyozzák a BMW sportosságát. Az autó elveti az aktuális trendek szerinti, magasba törő építésmódot, inkább a széles és lapos irányvonalat képviseli - az ötös Golfnál például jó öt centivel alacsonyabb. Persze, mindezeknél sokkal fontosabb, hogy a hajtási képlet sem szokványos ebben az osztályban. Olyannyira, hogy hosszában beépített orrmotoros, hátsókerék-hajtású járgányt kizárólag a bajorok kínálnak a kategóriában. Ez pedig egészen új megvilágításba helyezi a vezetési élmény fogalmát a kompaktoknál!

Ragaszkodó típus

A másodrendű és -rangú kanyargós utak és a hegyi szerpentinek valódi autós paradicsomnak számítanak az “egyessel”. A tengelyirányban és magasságban egyaránt állítható kormány átmérője remek, ahogyan a fogása is. Holtjátéka pedig gyakorlatilag nincsen, az autó szinte a legkisebb mozdulatra is “beharap” a kanyarba. Végre egy olyan kormány, ami nem hallgat, mint a sír, hanem szószátyár módjára mesél a kerekek és az út kapcsolatáról. A legtöbben bolondbiztos autóként könyvelik majd el a kis BMW-t, ugyanis ideális, tengelyenkénti 50-50 százalékos súlyelosztásának, alapból 16 colos keréktárcsáinak, valamint széles nyomtávjának betudhatóan sokáig semlegesen fordul. Egészen új világ nyílik meg viszont azok előtt, akik túlmerészkednek ezen a határon. Száraz aszfalton némi trükközéssel, vizes úton viszont finom gázadásra is megindítható a 116i fara, s látványos módon, keresztben autózhatunk. Azért érdemes észnél lenni, ha kikapcsoljuk a menetstabilizáló elektronikát. A tengelytáv csak a kategóriában számít hosszúnak, könnyedén megelőzhet a kocsi hátulja! Kompromisszumokkal is jár

azonban a hátsókerék-hajtás. Hiába a 2660 milliméteres tengelytávolság, amikor a hátratolt utascella miatt a második üléssoron szerény a helykínálat, a kardánalagút végett pedig egy átlagos termetű felnőtt számára tulajdonképpen használhatatlan a középső rész – így aztán kiváló alapot nyújtott volna a kartámasz-síalagút együttes kialakítására. Ugyanakkor a pilótának és az első utasnak koncentráltan kijut a jóból!

Az enyhén a vezető felé forduló középkonzollal cockpit-érzést nyújt a jellegzetesen BMW-s műszerfal, örvendetesen alacsony az üléspozíció és kanyarban kellő oldaltartást nyújtanak a sportfotelek. A tér itt sem mondható tágasnak, inkább személyre szabott sportzakóra emlékeztet. Mindössze az ötletes, jól használható pakolórekeszeket és a pohártartót hiányolhatjuk a kocsiból, ám ezek megbocsátható hiányosságai egy ilyen izgalmas gépnek.


BMW 116i

INFORMÁCIÓK

Fő jellegzetességek, biztonság és ekonómia

Motor mérete 1594 ccm
Üzemanyag típus Benzin
Vegyes fogyasztás 7.5 liter/100 km
Ülőhelyek 5
Hajtómű Hátsó kerék
Sebességváltó Kézi, 6 sebességes
Légzsákok 6. 0

Motor és sebességváltó

Motor elhelyezése Elöl, hosszirányú
Lökettérfogat 1594 ccm
Motor típusa Inline, 4 henger
Max teljesítmény 116.00 LE (85 kW) 6000 fordulat/perc
Max forgatónyomaték 150.00 Nm 4300 fordulat/perc
Kompresszió 10.2:1
Szelepek belső átmérője x mélysége 84.0 x 72.0 mm
Üzemanyag rendszer Befecskendezés
Szelepek / henger 2
Üzemanyag kontroll Egy felső helyzetű vezérlő bütyök (SOHC)
Motor kenés Nedves olajteknő
Hűtőrendszer Folyadékhűtés
Váltó Kézi, 6 sebességes

Sebesség és gyorsulás

Végsebesség 200.0 km/h
0-100 km/h (0-62 m/h) 10.8 másodperc
Teljesítmény/súly arány 0.0906 LE/kg

Külső és belső

Ajtók száma max 5
Utastér 2 322 liter
Csomagtartó 330 liter
Választható csomagtér 1 150 liter

Kormány, fékek és gumiabroncsok

Fékrendszer Blokkolásgátló (ABS), Elektronikus fékerő elosztás, Automatikus stabilitás-kontroll
Hátsó kerékfelfüggesztés Független kerékfelfüggesztés

Méret és súly

Súly 1 280 kg
Vontatási teher 1 705 kg
Teljes hossz 4 230 mm
Teljes szélesség 1 760 mm
Teljes magasság 1 440 mm
Alváz magassága 150 mm
Kormánybázis 2 670 mm

Üzemanyagtartály mérete

 

50.0 liter

BMW X3
 

Persze mindez kívülről csak egyszerű bunkóságnak tűnik, de ezért egyedül a bajorok okolhatók - a BMW sokkal jobb autókat gyárt a piacon található járművek 90 százalékánál, és sokkal sportosabbat a maradék 10-nél. És ez az X3-ra is tökéletesen igaz.

hirdetés

Nem vagy férfi, míg nem volt BMW-d - szólt sihederkori megingásom édesapjának tanácsa. Többször mondott hasonló baromságokat, de ma már be kell vallanom, mindenben igaza volt. Volt BMW-m, és pontosan tudom, hogy miről beszélt. Akinek szintén volt, az is tudja; akinek meg nem, az vegyen, és utána örömmel köszöntjük a Klubban.

Persze értem én, nepperduma, meg elfogultság, és politikai korrektség, de akkor is... minden BMW-ben, még a 316i-ben is van valami, amitől a sportos vezető jól érzi magát. Mégis meglepetésként éltem meg, hogy az X3 sem kivétel. Az egész úgy kezdődött, hogy a város egyik háromsávos kivezető útján a pirosnál mellém állt egy ültetett, szekérkerekű, kombi 3-as - szégyenlősen meredtem előre, nem vagyok híve a pirostól pirosig tartó eszetlenkedésnek.


De amikor néhány kilométerrel később megint mellém állt, már nekem is felszökött a vérnyomásom: átnéztem, kérdően megvontam a szemöldökömet, és a mutatóujjammal az előttünk tátongó üres Váci útra mutattam. A válasz azonnal jött, és egyértelmű volt: naná. Kicsit aggódtam, hogy beégek, hiszen közel két tonnás kváziterepjáróban ültem, de a 204 ló, de leginkább az 500 Nm-es nyomaték némi magabiztosságot adott.


Annyit persze nem, hogy eszembe jusson sportfokozatba húzni az automata váltót, vagy hogy kézzel kapcsolgassak. De mindegy is volt, mert a 325d jelzésű Hármas (ha jól láttam) úgy maradt le a gyorsításnál, hogy az az alázás határát súrolta. És nem egyszer. Később még megtalált minket egy csillagos márkajelzésű kétajtós valami is, de szégyent hozott egész Stuttgartra: csak az oldalát láttam, azt is csak álló helyzetben - és soha többet.

Bizony, az X3 ezzel a motorral 7,4 másodperc alatt gyorsul 100-ra, de ami még ennél is durvább, hogy 5,7 alatt 80-ról 120-ra, vagyis minden sebességtartományban rettenetesen megy, végsebessége 210 km/h. Ráadásul mindezt a világ legtermészetesebb dolgaként teszi, és minden tempónál bolondbiztosan kiszámítható: nem csúszkál, nem bólogat, nem dülöngél, gyorsan vált, és precízen irányítható. Mindezt tetézi az eszméletlenül hatékony fékrendszer, illetve, hogy a kocsi nagy sebességről durván lassítva, még kanyarodás közben is tökéletesen kézben tartható, akár átlagosnál gyengébb vezetési tudással is.


Szívem szerint leírnám, hogy aszfalton az X3 3.0d a tökéletes autó, és Németországban meg is tenném, de Magyarországon, a szánalmas minőségű úthálózat tankcsapdái azért képesek kifogni az autó feszes futóműhangolásán. Persze tényleg csak a tancsapdák, a kisebb úthibákon egyáltalán nem ráz és nem üt fel.

Nincs értelme tovább ragozni: városi autónak hibátlan az X3, az utastér kellően tágas és kényelmes, jól kilátni belőle, a kocsi kompakt méretei (no és a piac egyik legjobb parkolássegítője) miatt könnyű vele parkolni, a csomagtér nagy, és jól variálható, az összeszerelési minőség mintaszerű, és ennél jobb fogású kormány talán még életemben nem volt a kezemben.


Kicsit kezdtem is aggódni, hogy csak jót fogok írni az autóról, de azért nem estem kétségbe: az Adventure Park terepjáróknak szánt feladatai még hátra voltak, és jól tudom, a vegyes használatra szánt járművek képtelenek a vegyes használat minden területén maximumot nyújtani. Az X3 kifogástalan betonon, következésképp majd terepen jól leszerepel. De, szinte mindannyiunk legnagyobb megrökönyödésére, nem így lett.

Az autó aljának vizsgálatával kezdtük: semmi különös védelem, csak a szokásos műanyag kartervédő elöl, illetve egy komolyabb fémlemez az osztóműnél, a biztonság kedvéért. Igaz, a kipufogó az autó közepétől szabadon fut hátra, és hogy ez az első elem, ami elvileg találkozhat a talajjal, csakhogy a cső magasabban van a két küszöb vonalánál, tehát ha az autó véletlenül felül egy buckán, a kipufogórendszernek semmi baja sem lesz.


Aztán jöttek a feladatok szépen sorban, és kiderül, hogy az X3-ast nehéz zavarba hozni terepen is: a karosszériája döbbenetesen merev, sehonnan nem jött egyetlen pisszenés sem, miközben mindent elkövettünk, hogy megtekerjük a kasztnit az egyoldalas hintára való felállásnál, ahol szinte csak két kerék érte a földet.

A két dombot, ahol a kocsi hasmagasságát és első-hátsó terepszögeit próbálgattuk, nevetve küzdötte le, a laza, mély homokból is könnyedén jött ki, így nem maradt más, mint az igazi terepjárók képességeihez igazított vizesárok, illetve egy durva kör az erdőben. Kicsit megnyugodtam, amikor kiderült, hogy az X3 hasa felül a vizesárok lejáratánál, vagyis emiatt nem képes megoldani a feladatot (persze ha lejut, semmi gond), így végre van mit írni a negatívumokhoz is.


De az erdőben végképp összeomlottam. Az X3 olyan teljesítményt nyújtott a legalattomosabban megtervezett és megépített tereppályán, hogy még a sokat látott instruktor is alig győzte palástolni lelkesedését.

A kocsiba épített összkerékhajtási rendszer miatt nem a klasszikus terepjárós stílussal kell végrehajtani a feladatokat, sokkal inkább városi tahó módjára, vagyis az óvatos, alapjárat közeli, felezőben való töfögés helyett bátran nyomni kell gázt és kész. Az X3-ban működő összkerékhajtási rendszer, az xDrive (ez dolgozik minden x-es BMW-ben) ugyanis az állandóan hajtott hátsó kerekek mellett automatikusan oszt nyomatékot az első tengelyre is, 0-70 százalékig.


A piacon jelenleg nem található más szerkezet, ami ilyen széles határok között tudná változtatni a két tengely közötti nyomatékelosztást (alaphelyzetben a nyomaték 60 százaléka jut hátra, 40 előre), ráadásul mindez teljesen automatikus (és a kerekek elfordulása, a hosszanti és oldalirányú gyorsulás, a perdület, a motor aktuális adatai, a sebesség, valamint a kormány és a pedálok állásszögének függvényében történik), és a menetstabilizáló rendszer (DSC) további segítséggel szolgál.

Az xDrive nagy előnye nemcsak a nyomatékelosztás szélsőségeiben, hanem a gyors reagálásában is keresendő: a rendszer 3 fokos kerékelfordulás alatt érzékeli a megcsúszást, és 0,1 másodperc alatt ehhez igazítja (az elektronikus vezérlésű, többtárcsás kuplungon keresztül) a nyomatékelosztást.


Az összeomlás szélén távoztam a ringről; már hevítik a vasat, amivel homlokomra égetik az ELFOGULT feliratot, de minden objektivitásomat összeszedve sem sikerült hibát találni az X3 terepjáró képességeiben sem. Ráadásul a terepezés semmiféle külön műszaki felkészítést nem igényel: váltókar D-be, és kész. Egyetlen terepspecialitás a HDC gomb, aminek megnyomásával a lehető leglassabb tempóval ereszkedhetünk le a legnagyobb meredélyen is, bár a nagy siratófalról lefelé azért nem árt besegíteni a fékpedállal.

hirdetés

Az autópályán visszafelé, elgondolkodva a további lehetséges kritikai észrevételeken, vettem észre, hogy 110-es utazósebesség környékén a motor mindössze 1500-at forog, és a számítógép 7 liter alatti átlagot jelez ennél a tempónál. Ez most már tényleg túlzás: nem elég, hogy egy álterepjáróként elkönyvelt BMW terepjárókat is zavarba hozó pályán is megállja a helyét, és hogy úgy lehet vele autópályán utazni, mintha luxusautóban ülnék, de hogy mindehhez még alig fogyasszon... Nem, ilyen tényleg nincs.


Nem volt más hátra, elő az árlistával: ha az ember bele akar rúgni a BMW-be, ez a végső mentsvár, mindig megbízhatóan működik. Lássuk hát: az X3 3.0d alapára 12,309 millió forint - alakul. A tesztautó ára 15 119 500 Ft, vagyis ebben a kocsiban még benne van majd' hárommiliónyi extra. Ebből a leghúzósabb tételek: (Highland Green) metálfény - 220 ezer; bézs bőr belső - 470 ezer; automata váltómű - 600 ezer; elektromos ülésállítás - 340 ezer; xenonlámpák+fényszórómosó - 250 ezer; fehér indexbura - 54 ezer. Külön említést érdemel a bőrkötésű sportkormány, ami 28 300 forintért egyszerűen kihagyhatatlan.

Öröm a köbön - sikerült fogást találni az X3-on. Vagy mégsem? A vetélytársak keresése közben derült ki, hogy a BMW olyan autót alkotott két évvel ezelőtt, aminek még ma sincs közvetlen ellenfele. A méretben hozzá fogható divatterepjárók (Toyota RAV-4, Honda CR-V, a Nissan X-Trail és társaik) presztízsben, teljesítményben és árban is jócskán elmaradnak az X3-tól, viszont

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 1
Heti: 12
Havi: 164
Össz.: 189 891

Látogatottság növelés
Oldal: BMW kről a tud nivalók
Pásztor Zoltán - © 2008 - 2024 - pasztorzoltan.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »